Psikolojiye Giriş 101 2021Psikoloji Buluşmaları 12- Kendini Keşfetmenin Yolu: Varoluşçu Felsefe ve Psikoterapi

PSİART

Psikoloji Öğrencileri Araştırma ve Eğitim Topluluğu PSİART, psikoloji öğrencilerini alanının değerli ve öncü isimleriyle buluşturmaya devam ediyor. Psikoloji Buluşmaları serisinin on ikinci programı Prof. Dr. Kemal Sayar’ın moderatörlüğünde Prof. Dr. Emmy Van Deurzen’ın katılımıyla gerçekleşti. ‘‘Kendini Keşfetmenin Yolu: Varoluşçu Felsefe ve Psikoterapi” başlığıyla 25.03.2021 tarihinde saat 19.00’da Zoom üzerinden çevrimçi gerçekleşen programa gösterdiğiniz yoğun ilgiye teşekkür ederiz. https://www.youtube.com/watch?v=IO4L9_A0z04   Emmy van Deurzen Kimdir?

Emmy van Deurzen, 13 Aralık 1951 tarihinde Hollanda’da doğmuştur. Fransa’da felsefe ve Fransızca okumuştur. Yüksek lisansını fenomenoloji ve varoluşçuluk üzerine tamamlamıştır. Birkaç yıl boyunca bazı sağlık kuruluşlarında çalıştıktan sonra Bordeaux Üniversitesi’nde klinik psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. 1977’de Londra’ya gelerek felsefe doktorasını tamamladı, çeşitli psikoterapi topluluklarında ve çeşitli üniversitelerde farklı pozisyonlarda çalıştı. 1996’da Emmy, varoluşçu psikoterapi eğitiminde uzmanlaşmış Yeni Psikoterapi ve Danışmanlık Okulu’nu (NSPC) kurdu. 2000 yılında İngiliz Psikoloji Derneği üyesi ve 2001 yılında İngiliz Psikolojik Danışma ve Psikoterapi Derneği üyesi oldu. Deurzen çeşitli uluslararası organizyonlarda çalışmış, birçok mesleki birlikte başkanlık görevi üstlenmiş, Üniversiteler Psikoterapi ve Danışmanlık Birliği de dahil olmak üzere bazıları birliklerin kurucusu olmuştur. Deurzen ve Digby Tantam, Uluslararası Varoluşsal Danışmanlar ve Psikoterapistler İşbirliği’nin (ICECAP)kuruculuğunu ve eş başkanlığını yaptılar. Avrupa Psikoterapi Sertifikasını geliştirip yayınladığında, Emmy van Deurzen ve Digby Tantam Avrupa Eğitim Standartları Komitesi’nin eşbaşkanlarıydılar. Avrupa Psikoterapi Derneği (EAP) adına insan hakları çalışmalarında Avrupa Konseyi ile çalıştılar ve Deurzen ayrıca EAP’ın Brüksel’deki Avrupa Komisyonu’ndaki özel elçiliği görevini de yürütmüştür. 2015 yılında Deurzen ve Tantam Avrupa Varoluşçu Terapi Federasyonu ve Dünya Varolışçu Terapi Konfederasyonu’nun kurulduğu Londra’da ilk Dünya Varoluşçu Terapi Kongresi’ni düzenlemişlerdir. Emmy van Deurzen Avrupa Varoluşçu Terapi Federasyonu’nun başkanlığını yapmaya devam etmektedir.

PSİART Psychology Meetings – 12 A Path of Self Exploration: Existential Philosophy and Psychotherapy Emmy van Deurzen / Moderator: Kemal Sayar

Existential therapy emphasizes the importance of the cultural, political and spiritual dimensions of life, alongside physical, psychological and social ones. Its philosophy invites us to ask the big questions, to set life events in perspective and to be aware of paradoxes and tensions. Existential work is very much about understanding and a search for truth, purpose and meaning. In this talk Emmy will speak about the intricate connections between her personal experience, her therapeutic framework and her human rights activism. She will bring together elements of philosophy and psychology to raise a number of topical issues and ask some poignant questions, which can be discussed and debated.

Bir cevap yazın